Har inte riktigt hunnit med mitt hem på nätet på sista tiden, varit lite mycket, på alla fronter. Bara för att nämna något, mjölkarbetsgruppen, TeamAland, framtidsseminarium, tillväxtrådet, businesslabbet, päronpest, lagstifningsförslag om avbytare/ hållbart skogsbruk/ promillegräns och nu snart en lag om fiskepåföljder från EU. Återkommer till allt detta inom kort när jag skall presentera förslagen i lagtinget.
Idag har redan avklarat flera möten och nästa som är klockan 10:00 handlar om Roslagen/Åland och hur vi kan utveckla våra regioner mer tillsammans. Läs mer om det här>>
Det enda jag inte hunnit med på sista tiden är att träna, måste få till en ändring på det, det är bara två månader till halvmaran i Brändö, räknar med att komma i mål i år, man får inte ge upp bara för att man råkat ut för en motgång.
Här kommer några bilder ifrån mitt inledande inlägg som arrangerades av högskolan i seminariet ”Du sköna nya digitala värld”