Han gillar mig verkligen inte fd Direktören Dahlman. Epitet som "hetsporre och blindstyre" använder han flitigt, idag igen i en insändare i Nyan. Skulle dock vilja att han förklarade vad han menar med det. Läs insändaren här>>
Det enda rätta jag kan se Johan Dahlman borde göra är att ställa upp i valet nästa höst eftersom han har så enormt med åsikter, erfarenheter och vet hur Åland borde skötas. Räddningen för Åland är kanske inte längre en Golfbana i Godby utan andra människor med hans kapacitet i lagtinget. För att ändra på det gäller det att fler ställer upp, Johan Dahlman ställ upp i valet du också! Ålänningarna får de politiker de förtjänar.
Uffe writes:Huvet på spiken, Fredrik!
GillaGilla
Anonymous writes:Johan Dahlman upprepar med en dåres envishet att en golfbana i Godby skulle vara Ålands räddning. Av nån anledning så menar han att Godby är så mycket bättre än att bygga i Kastelholm, trots att en ny golfbana i Kastelholm kan byggas i fantastisk miljö och dessutom dra nytta av all befintlig infrastruktur kring befintliga golfbanor. Det måste vara enklare att få en tredje golfbana i Kastelholm lönsam än en helt ny i Godby.Jag kan inte tro annat än att det är personlig besvikelse över att han inte fick byta till sig Grelsby Kungsgård mot golfbanemark som ligger bakom påhoppen på dig Frille.Om Johan Dahlman vill vara trovärdig om golfbana i Godby så kan han väl bjuda ut markområdet på arrende till golfklubben så kan de välja om de vill bygga där eller i Kastelholm.Varför krångla till det med markbyten, det är väl bara att arrendera ut området om någon vill bygga.
GillaGilla
Anonymous writes:Donny:man får väl spekulera i vad han menar:Hetsporre=bygger hus i juli och svettasBlindstyre=du hälsar inte i när du sitter i bilen utan har handen på ratten.tror du de e de han menar ?
GillaGilla